Nový hardware aneb Intel Pentium G840 v akci

Po dlouhé době jsem se dokopal k nákupu nového stroje. Ještě před začátkem hledání konkrétního hardwaru jsem si ustanovil tyto body:

  • minimálně 2 jádra
  • 64 bit architektura
  • optimálně integrované grafické jádro
  • nízká spotřeba
  • takt 2.2GHz a více
  • podpora pamětí DDR3
  • alespoň jeden PCI slot vedle PCIe
  • poměr cena výkon (aneb za málo peněz hodně muziky)

První co mi padlo do oka byly procesory Intel Core 2 Duo/Quad nebo AMD Athlon II/Phenom II/Sempron II. U Intelu byl problém s cenou. Core 2 si prostě stále drží svou cenu ale výkonově už začíná zaostávat (přecijenom je to procesor starý už zhruba 5 let). AMD má zase problém s spotřebou, prostě to topí jako přímotop (jen pro srovnání: Intel TDP 65W – 80W, AMD TDP 90W – 130W, Intel lépe zvládl powermanagement). A ikdyž jsem měl v plánu kupovat komponenty na Aukru, tak cena byla stále příliš vysoká.

Nakonec jsem zabrouzdal do tábora Intelu, konkrétně na patici LGA 1155 a tam jsem našel Intel Pentium G840. Musím přiznat svou podezíravost k Pentiu. Docela dlouho jsem žil v domnění, že jeho vývoj skončil s Pentiem IV, respektive Pentiem Duo. Ale po důkladném průzkumu terénu (Google) jsem zjistil zajímavý fakt. Pentium G840 je defacto Intel i3 2. generace bez hyperthradingu a s zablokovaným přímým dekódováním videa (ten koprocesor je zamčený takže to odedřou jádra za něj). Jinak v benchmarcích je s i3 srovnatelný, místy dokonce lepší. Posledním rozdílem je integrovaná GPU, což je „prostá“ Intel HD Graphics (i3 má přídavek 2000 :))

Procesor je usazen v desce MSI H61M-E33 B3, která spadá pod Military Class, podporuje OC Genie (jakási technologie taktování z OS). Je osazen čipem od Intelu, který umožňuje kočírovat až 16GB RAM, jeden PCIe 16x, dva PCIe 1x a jeden PCI slot. Dále je vyveden VGA, DVI a HDMI konektor, 4 USB 2.0 (jiná verze této desky umí i USB 3.0, je na to připravena), PS2 s možností připojení myši nebo klávesnice, gigabitový ethernet a 7.1 zvuk. Napájení je přes 24pin ATX konektor a 12V 4pin pro procesor. Na desce jsou dále ještě konektory pro připojení dalších 6 USB, konektor pro předního IO shieldu s audiem a čtyři 3Gb/s SATA porty. Jako zajímavost, deska má připravené konektory pro LPT a COM, stačí jen připojit „ocásek“ s patřičným koncem.

Co se pamětí týče, je osazen jeden DDR3 4GB modul od nějaké anonymní firmy, připojení mé oblíbené vypalovačky ASUS je řešeno přes hardwarový převodník SATA/IDE (ano, mám IDE vypalovačku a hodlám u ní zůstat) a data se válí na 200GB velkém Western Digital Caviar 7200rpm disku komunikující přes SATA I 1.5Gb/s.

Celý cirkus je napájen 350W zdrojem EuroCase. Mám ho zatím chvilku, ale řeči o hrůze děsu a utrpení s touto značkou zatím nemůžu potvrdit. Je tichý a vzhledem k zatížení (při plné zátěži jsem ca na 150W spotřeby) i chladný. Osobně mám zkušenost že snese prostě to, co má napsáno na nálepce, ani o watt víc. Ale za 400Kč je to výhodný obchod.

A závěrem jen taková drobnost pro zajímavost. Teploty procesoru při větráku na 25% a box chladiči („sluníčko“ vysoké 3 cm) jsou při plné zátěži na 40°C, při běžném běhu se pohybují mezi 30 a 37°C. Takže je to vskutku tichý a chladný stroj.